2E - Det här är jag

Från utanförskap till framtidstro

TAMAM har sitt ursprung i det framgångsrika projektet “Det här är jag”, som genom samarbete och dialog lyckades skapa ärlig och engagerande konst, blev omtalat i hela Sverige och förändrade många unga människors liv till det bättre.

Nu tar TAMAM nästa steg! Med stöd från Allmänna Arvsfonden och lokala krafter vill man bli en permanent förening för kreativt skapande – ett nav för kommande produktioner och en språngbräda för ungas framtidstro.

Den inkluderande musikteaterskolan ”Tamam skola” vänder sig till ungdomar mellan 15–19 år i socioekonomiskt utsatta områden. Med teater, musik, samtalsgrupper och läxläsning ger projektet utrymme för egna berättelser, nya perspektiv och utveckling av konstnärliga färdigheter. Projektet drivs av ABF Sörmland, Teater Sörmland och fritidsgården Ung Arena

Föreläsare
Personal från Ung Arena Nyköping och deltagare från TAMAM

Tid: 120 minuter